• Powszechna Encyklopedia Filozofii
  • Lubelska Szkoła Filozoficzna
  • Katedra Metafizyki KUL
  • Encyklopedia Filozofii Polskiej
  • Strona O. Krąpca

Na skróty:




Publikacje - inne książki

ptta Zbigniew Pańpuch
Realizm w czasach przełomu. Antyczne korzenie cywilizacji europejskiej


Książka to szczególna, Autor żywi bowiem przekonanie, że podstawowy rys współczesnej cywilizacji stanowi odchodzenie od realnej rzeczywistości i pogrążanie się w fałszywym (skutek pomyłki) czy wirtualnym (celowo wytworzonym sztucznym) świecie. Choć tendencja taka była już zidentyfikowana już u początków cywilizacji europejskiej, to jednak w dziejach przebierała różne postaci, mniejszej lub większej kumulacji, wpływając na bieg wydarzeń. U początków myśli cywilizacyjnej filozofowie poszukiwali i wskazywali na jej racjonalne i realistyczne podstawy, identyfikowali absurdy i nieciągłości w racjonalnym poznawaniu świata osób i rzeczy, próbowali wychodzić z rozwiązań błędnych i wypracować właściwe. Autor w swych rozważaniach zwraca się do historycznych podstaw i źródeł filozofii w tym celu, aby przechować to, co potwierdziło swą wartość w biegu dziejów, kontynuować tradycję poszukiwania i pogłębiania prawdy o świecie poprzez lepsze jej zrozumienie. Autor przywołuje w szczególności dwóch największych filozofów starożytności – Platona i Arystotelesa, którzy wskazali podstawy filozofii i racjonalnego poznawania rzeczywistości – by dać komentarz do zjawisk społecznych z przełomu XX i XXI w.
Książka składa się z czterech części. W części pierwszej pt. „Rzeczywistość czy fikcja?” Autor podjął problem mediów i medioholizmu jako czynnika dominującego w życiu całych społeczności, odrywającego je od prawdy i od pogłębionego rozumienia realnego świata osób i rzeczy, co przeradza się w wady moralnego działania człowieka. Autor wskazuje tu na niezbywalną rolę prawdy jako gwarantującej realizm poznawczy w ujmowaniu najważniejszych obszarów rzeczywistości, jako umożliwiającej i zabezpieczającej postawę wierności rzeczywistości.
Część druga „O realną politykę” dotyczy mitologizacji życia społecznego (politycznego), szczególnie natury i funkcji państwa. Inne dyskutowane w tej części książki aktualne kwestie to agresja i przemoc, imigracja, ideologia multikulturalizmu. Autor stara się ukazać te problemy w kontekście szans rozwoju dla człowieka i społeczności przy spełnieniu określonych warunków.
W trzeciej części książki pt. „Ekonomia – realna czy utopijna?” został zanalizowany problem bardziej ogólny i podstawowy dla ekonomii, jakim jest własność, a także pewne szczegółowe kwestie, pojawiające się na kanwie życia współczesnego, a mianowicie sprawiedliwości czy problemu konieczności podatków w kontekście powstania nowego systemu finansowego. Innym poruszonym tu zagadnieniem jest wzbudzający wciąż kontrowersje handel w niedziele - Autor koncentruje się na aspekcie ekonomicznym i moralnym.
W części czwartej „Szlachetne zdrowie” wskazano klasyczne remedia na problemy sygnalizowane w pierwszej części związanej z uzależnieniami i ucieczką od rzeczywistości. Na tle aktualności koncepcji zdrowia i choroby według św. Tomasza z Akwinu Autor zwraca uwagę na całościowe i filozoficzne podejście do ludzkiego zdrowia. Podejmuje także próbę racjonalnej odpowiedzi na ważne pytania w obecnej sytuacji pandemii, w której aspekty zdrowotne dominują w skali społecznej i globalnej jako modyfikujące najważniejsze dziedziny życia, nie wyłączając nawet sfery religijnej.

Wydanie książki zostało sfinansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” nr projektu 028/RID/2018/19.

Lublin 2021, ss. 293, cena 39 zł
ISBN 978-83-65792-37-2

zamów


ptta Sługa dobry i wierny
Śp. Ksiądz Profesor Andrzej Maryniarczyk SDB
we wspomnieniach najbliższych współpracowników
ułożył i zredagował Arkadiusz Gudaniec


Ta mała książeczka zawiera garść wspomnień o osobie śp. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, a wyrosła z głębokiego przeżycia straty po niespodziewanym odejściu Mistrza i Przyjaciela. U genezy publikacji leży potrzeba podzielenia się doświadczeniem obcowania z osobą pod wieloma względami niezwykłą, gdy tylko jej zabrakło. Wycinki wspomnień, zebranych tuż po śmierci, są ułożone tematycznie, by ukazać różne strony służby społecznej i pracy nauczycielskiej Ks. Profesora, w całym swym życiu oddanego Bogu i ludziom. Począwszy od „Okruchów najstarszych wspomnień” kolegów ze studiów filozoficznych oraz najdawniejszych współpracowników, poprzez rozdziały: „Mistrz”, „Przewodnik i pedagog”, „W służbie ludziom”, „Człowiek heroicznej pracy”, „Filozof”, „Oddany uniwersytetowi”, aż po wspomnienia osnute wokół jego „Szczególnej więzi z Mistrzem: M. A. Krąpcem”, posługi jako „Człowieka Kościoła, kapłana i patrioty”, i wreszcie redagowania „Największego dzieła: Encyklopedii”. Zbierając wspomnienia, redaktor i autorzy złożyli w ten sposób skromny hołd swemu Profesorowi i Przyjacielowi, wierząc, że powstanie więcej podobnych publikacji, a w miarę upływu czasu będzie można coraz bardziej uświadomić sobie, jak wiele Ks. Profesor ofiarował z siebie, jak wiele osób odczuwa wdzięczność, i jak wielki plon jego praca może wciąż przynosić.

Lublin 2021, ss. 91, cena 28 zł
ISBN 978-83-65792-38-9

zamów


ptta Ks. Jan Sochoń
Bezcielesny sens. Szkice z filozofii kultury


Książka stanowi zbiór esejów z filozofii kultury. Autor odsłania przed Czytelnikiem nie zawsze uświadamiany sobie przez twórców obszar kultury. Chodzi mianowicie o religię i o to wszystko, co związane jest z życiem religijnym człowieka, a co stanowi integralny i szczególnie doniosły element kultury. Autor wprowadza w ten bezcielesny, duchowy sens wewnętrznego wymiaru życia kulturowego człowieka, którego celem jest doprowadzić do zaktualizowania w stopniu możliwie najwyższym wszystkich osobowych potencjalności człowieka. Autor ukazuje metafizyczne podstawy kultury prawdziwie ludzkiej, będącej kolebką egzystencji i rozwoju osobowego człowieka, oraz wzory osobowe pisarzy i artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do sfery istnienia. Wraz z Autorem tego wyjątkowego zbioru esejów zgłębiamy tajemnicę twórczego życia osobowego człowieka, przemierzając filozofię, teologię, literaturę, sztukę i religię.

Lublin 2021, ss. 418, cena 37 zł
ISBN 978-83-65792-31-0

zamów


ptta Artur Mamcarz-Plisiecki
Filozofia i retoryka filmu.
Perspektywa realizmu filozoficznego


Monografia jest oryginalną syntezą trzech obszarów badawczych – filozofii, filmoznawstwa oraz teorii retoryki. Wyrasta z przekonania, że każda z tych dziedzin – we właściwym dla danej dyscypliny aspekcie – wnosi istotny i cenny wkład do teorii dzieła filmowego. Właśnie na płaszczyźnie teorii można obecnie zaobserwować znaczące przewartościowania. Z jednej strony bardzo intensywnie – zwłaszcza na gruncie języka angielskiego – uprawiana jest „filozofia filmu”. Rozciąga się ona od swobodnego, także amatorskiego „filozofowania” (w stylu późnego Wittgensteina), aż po tzw. „filmozofię”. Podstawą tej ostatniej jest przekonanie, że film nie tylko „filozofuje”, ale że jest samą filozofią. Z drugiej strony filmoznawstwo, jak cała dzisiaj humanistyka, przeżywa kryzys, który dotyczy przede wszystkim badań teoretycznych. Jedną z przyczyn tego zjawiska są próby „unaukowienia” badań humanistycznych (także filmoznawstwa) według zasad pozytywizmu logicznego (scjentyzmu). Obowiązuje dziś bardzo wąskie rozumienie tego, co naukowe. Ma to być wiedza oparta na metodach czerpanych z nauk przyrodniczych, w szczególności z matematyki i fizyki. Takie „unaukowienie” nie przynosi jednak oczekiwanych rezultatów. Nie tylko dlatego, że różne typy formalizacji scjentystycznej nie są adekwatne do dzieła sztuki, jakim jest film. Także z tego powodu, że rozmaite nurty filmoznawcze kryją w sobie – nie zawsze przyjmowane przez filmoznawców – założenia filozoficzne, które konsekwentnie prowadzą myśl w określone koleiny intelektualne.
Autor dokonuje krytycznego przeglądu dominujących dzisiaj filozofii filmu. Ukazuje tło i przyczyny problemów teorii dzieła filmowego. Proponuje dwojakie rozwiązanie. Po pierwsze, przyjęcie realizmu filozoficznego jako najbardziej ogólnej podstawy badań filmoznawczych i w ogóle humanistycznych. Po drugie, wykorzystanie teorii retoryki klasycznej do analizy i interpretacji przekazów audiowizualnych.

Lublin 2019, ss. 352, cena 28 zł
ISBN 978-83-65792-19-8

zamów


ptta Kazimierz Gryżenia SDB
Analogia w scholastyce nowożytnej.
Studium z metafizyki Franciszka Suareza


Monografia podejmuje niezwykle ważny dla rozumienia świata osób, Boga i rzeczy problem analogii. Autor ukazuje proces zmian, jakim podlegało rozumienie analogii w nowożytnej scholastyce, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska czołowego przedstawiciela tego okresu – Franciszka Suareza. Był to okres zawirowań doktrynalnych, w którym łacińska Christianitas stanęła przed wyzwaniem wyboru czy też wypracowania jednolitej doktryny filozoficznej. Wśród wielu orientacji myślowych dominującymi nurtami były arystotelizm tomistyczny i arystotelizm szkotystyczny. Suarez jako przedstawiciel nowo powstałego zakonu jezuickiego nie był związany z żadną dotychczasową tradycją filozoficzną. Usiłował wypracować „super system”, możliwy do przyjęcia przez wszystkich. Deklaratywnie przyjął teorię analogii (tomizm), lecz w jej rozumieniu dokonał znaczących modyfikacji. Odstąpił od stanowiska Tomasza z Akwinu, Kajetana, Franciszka Sylwestra z Ferrary i Piotra Fonseki. Z rozważań metafizycznych wykluczył analogię proporcjonalności, wyróżnił zaś i opowiedział się za nieznaną dotąd analogią atrybucji wewnętrznej. Tak rozumiana analogia, budowana w oparciu o esencjalną koncepcję bytu, była mu pomocna w wyjaśnieniu zależności stworzeń od Boga, ale nie służyła dowodzeniu istnienia Boga. Suarez pomniejszył nie tylko rolę analogii, ale w prowadzonych dyskusjach na temat analogii i jednoznaczności skłaniał się wyraźnie ku jednoznaczności (szkotyzmowi). Obok deklaracji dotyczącej analogii jawi się druga deklaracja o przyjęciu jednoznaczności. Oddana do dyspozycji Czytelnika książka uświadamia duży stopień skomplikowania nowożytnej scholastyki oraz podkreśla, że filozofia Suareza jest znaczącym ogniwem umacniania się tendencji esencjalistycznych i ontologicznych. Stawia też pytanie, czy tak pojmowana i uprawiana filozofia nie przyczyniła się do późniejszej niechęci wobec filozofii jako takiej, zwłaszcza metafizyki.

Lublin 2019, s. 298, cena 26 zł
ISBN 978-83-65792-18-1

zamów


ptta Wojciech Daszkiewicz
Byt – człowiek – kultura. Studium z filozofii


Monografia Byt – Człowiek – Kultura. Studium z filozofii kultury podejmuje zagadnienie metafizycznych oraz antropologicznych podstaw kultury. Autor wykazuje, że filozoficzne rozumienie kultury wymaga odniesienia do metafizyki oraz antropologii filozoficznej. Pozwoliło to na uzasadnienie tezy, że u podstaw rozumienia kultury znajduje się określona wizja świata oraz koncepcja człowieka, szczególnie w aspekcie celowości jego życia. Teorie kultury z zakresu nauk szczegółowych należy dopełnić poprzez odniesienie do specyfiki wyjaśnienia filozoficznego, którego signum specificum stanowi wskazanie czynników bytowych, uniesprzeczniających fakt kultury: a) wewnętrznej struktury bytu ludzkiego, wyrażającej się w relacji możności i aktu; b) rozumienia człowieka jako jaźni natury rozumnej, a więc bytu wewnętrznie złożonego, aktualizującego swoje dyspozycje naturalne w zakresie poznania, działania oraz tworzenia. Właściwym polem dla podjęcia rozważań nad kulturą jest personalistyczna i realistyczna filozofia, która sięga do najbardziej fundamentalnych rozróżnień, a jednocześnie zachowuje wierność faktom. Taka filozofia jest kompetentna, gdy chodzi o wskazanie istoty wytworów względnie procesów kulturowych, czy też o ocenę ich „kulturalności”, jest także zdolna wskazać ich sens i zasadniczy cel, unikając zarazem arbitralności.

Lublin 2019, ss. 511, cena 37 zł
ISBN 978-83-65792-17-4

zamów


ptta Andrzej Maryniarczyk SDB
Dlaczego stworzenie „ex nihilo”.
Teoria metafizycznego kreacjonizmu


W książce została przedstawiona filozoficzna (metafizyczna) teoria kreacjonizmu, która powstała w oparciu o analizę realnie istniejących rzeczy dostępnych ludzkiemu doświadczeniu. Głosi ona, że świat nie powstał z jakiegoś wcześniej istniejącego substratu (praelementu, materii pierwszej, idei, chaosu, energii itp.), lecz w całości został powołany przez Stwórcę do istnienia aktem intelektu i woli, i z nich wyprowadzony.
Teoria stworzenia ex nihilo była nieobecna w interpretacjach filozofów starożytnych, a także i średniowiecznych. Wynikało to z powszechnej obowiązywalności zasady wyjaśniania wszelkiego typu powstawania, która głosiła, że „z niczego nic nie powstaje” (ex nihilo nihil fit) oraz z apriorycznego przekonania o odwiecznym istnieniu świata jako całości. Dopiero odkrycie i wyodrębnienie na terenie filozofii przyczyny sprawczej stwórczej jako ostatecznej przyczyny istnienia świata, co nastąpiło dopiero w XIII wieku za sprawą Tomasza z Akwinu, dało podstawę do sformułowania filozoficznej teorii creatio ex nihilo i otworzyło drogę do nowej, niespotykanej dotąd na terenie filozofii, interpretacji rzeczywistości. W książce zostały przywołane argumenty za zasadnością i racjonalnością filozoficznego kreacjonizmu oraz ukazane konsekwencje dla rozumienia całej rzeczywistości. Druga część książki zawiera dyskusję prowadzoną przez przyrodników, a także i filozofów z teorią ewolucji, pozwalając ukazać trudności, w jakie wikła się hipoteza ewolucjonizmu. Przegląd paradoksów ewolucjonizmu i argumentów za stworzeniem świata ex nihilo ukazuje znaczenie dalszych badań nad genezą świata i człowieka oraz niezbywalne kompetencje filozofii. Na tym tle filozoficzna teoria kreacjonizmu stanowi punkt zwrotny w wyjaśnianiu świata i człowieka.

Lublin 2018, s. 239, cena 23 zł
ISBN 978-83-65792-07-5

zamów


ptta Ks. Tomasz Duma
Metafizyka relacji. U podstaw rozumienia relacji bytowych


Książka poświęcona jest problemowi relacji bytowych, które w tradycji filozoficznej określano mianem „relacji realnych”, odróżniając je od „relacji myślnych”, będących przedmiotem logiki. Relacje realne muszą stanowić nieodłączny element rozumienia rzeczywistości, jeśli wyjaśnienia mają uniknąć monistycznego redukcjonizmu. Trudno bowiem – jak zauważa we Wstępie autor – „wyobrazić sobie jakąkolwiek interpretację świata, a w jego ramach poszczególnych rodzajów bytów, nie wyłączając człowieka, bez uwzględnienia elementarnych odniesień, jakie występują między bytami bądź w samych bytach”. Metafizyczny charakter proponowanych analiz wyraża się w tym, że ukazują one relacje fundamentalne i najpowszechniejsze, na bazie których można podjąć próbę zrozumienia istnienia oraz istotnych właściwości bytu, zwłaszcza jego struktury. W części pierwszej przedstawione zostały trzy charakterystyczne podejścia do problemu relacji, jakie ukształtowały się w ciągu dziejów filozofii. W starożytności za dominujące uznano pojmowanie relacji na sposób jednej z kategorii bytu, w średniowieczu jako „bytu pomiędzy”, zaś w nowożytności i czasach współczesnych jako kategorii logicznej. W części drugiej omówiono kwestię związku problemu relacji z koncepcją bytu oraz dokonano określenia metody poznania relacji. W części trzeciej wyodrębniono podstawowe typy relacji bytowych, a następnie ukazano ich właściwości, strukturę, status bytowy, główne rodzaje, funkcje bytowe oraz zastosowanie w poznaniu metafizycznym. Autor zaznacza przy tym, że ostatecznie nie tyle chodzi mu o wyjaśnianie relacji „dla samych relacji”, ile raczej o metafizyczne uzasadnienie pluralizmu bytowego, którego istotną racją są relacje.

Lublin 2017, ss. 715, cena 49 zł
ISBN 978-83-65792-06-8
ISBN 978-83-8061-449-9

zamów


ptta Piotr Jaroszyński
Spór o Europę. Zderzenia cywilizacji


Jest to drugie poszerzone wydanie książki z 2015 r., nagrodzonej wyróżnieniem FENIKS 2016. Książka dotyczy współczesnych sporów o Europę, o jej tożsamość, ideowe oblicze i korzenie, przeszłość i przyszłość, specyfikę kulturową. Autor porządkuje różne aspekty sporów: etymologiczny, geograficzny, polityczny, historyczny, kulturowy, religijny, cywilizacyjny, a także charakterystyczny dla ostatnich czasów ideologiczny. Wszystkie te aspekty osadza w kontekście historycznym, wystrzegając się ahistoryzmu i jednostronności ujęcia typowego dla współczesnego redukcyjnego postrzegania Europy. Książka wpisując się w ważny i znaczący w polskiej filozofii nurt rozważań na temat zderzenia cywilizacji i kultur, przywołuje trzy obecne w historii Europy etapy tego zderzenia: konflikt Greków z Persami, chrześcijaństwa z islamem, kultury europejskiej z kulturami pozaeuropejskimi w dobie odkryć geograficznych. Konsekwencjami tych zderzeń cywilizacyjnych były kolejne koncepcje i idee europejskości oraz formułowane w dyskusji ich przeciwieństwa. Refleksje te pozwalają na postawienie pytań o kontekst ideowy i charakter współczesnych zmagań cywilizacyjnych w Europie oraz o ich konsekwencje teoretyczne i praktyczne dla naszego życia.

Lublin 2017, s. 135, cena 16 zł
ISBN 978-83-60144-98-5

zamów


ptta Ks. Jan Sochoń
Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury


Książka wprowadza czytelnika w tajemnice ludzkiej twórczości kulturowej. Tworzenie zakłada pragnienie prawdy i dobra, wyrasta z dążenia ku nim i nakierowane jest na spełnienie w pięknie, będącym syntezą dobra i prawdy. Autor przypomina, że sama filozofia kultury nie ma wciąż utrwalonego statusu naukowego. Dlatego stara się wypracowywać jej podstawowe zręby, oparte na klasycznej wersji metafizyki i antropologii. Poszukuje istoty ludzkiej twórczości, jako wyrazu osobowego dynamizmu człowieka, otwartego na piękno, dobro i prawdę, poszukującego ostatecznego spełnienia w miłości, będącej próbą naśladowania Boskiej miłości – caritas. Szkice zostały pogrupowane w trzy części. W pierwszej Autor wprowadza w zagadnienia filozofii kultury, filozofii Boga i religii oraz tajniki twórczej miłości odnosząc się takich myślicieli, jak św. Augustyn, Rajmund Lull, John Henry Newman czy Jacques Maritain. W drugiej części Autor, komentując trudności postmodernizmu, zaprasza czytelnika do wspólnego poszukiwania prawdy, dobra i piękna, bez których człowiek nie tylko nie może tworzyć, ale i sensownie egzystować. W trzeciej części ukazuje sylwetki współczesnych artystów, odnajdujących się w swojej twórczości wobec tego, co święte.

Lublin 2016, ss. 422, cena 37 zł
ISBN 978-83-60144-93-0

zamów


ptta Imelda Chłodna-Błach
Od paidéi do kultury wysokiej. Filozoficzno-antropologiczne podstawy sporu o kulturę


Analizy przedstawione w niniejszej rozprawie stanowią inspirującą propozycję, nadającą się do zastosowania na gruncie współczesnych badań dotyczących problematyki związanej z kulturą. Celem analiz jest ukazanie filozoficznych i antropologicznych podstaw sporu o kulturę, zwłaszcza w perspektywie sporu o kulturę wysoką i kulturę niską. Perspektywa metafizyczno-antropologiczna zaproponowana w książce ukazuje oryginalny projekt filozoficznego wyjaśniania kultury wysokiej jako analogicznego zwieńczenia kultury w ogóle. Autorka stara się wykazać, iż rozstrzygnięcie sporu o kulturę wymaga ostatecznie rozstrzygnięcia sporu o człowieka, uzyskania odpowiedzi na pytanie: co rzeczywiście aktualizuje jego potencjalności, sprawiając, że coraz bardziej staje się człowiekiem i coraz bardziej żyje po ludzku. Autorka uzasadnia, iż jest to możliwe jedynie na gruncie filozofii, która poprzez odwołanie do ludzkiej struktury bytowej daje odpowiedź na pytanie o istotę kultury, jej miejsce i rolę w życiu osobowym człowieka, jako jej podmiotu i celu. Kultura w niniejszej książce ujęta została zatem przy pomocy kategorii metafizycznych, zarówno w wymiarze historycznym, jak i systemowym, z uwzględnieniem wyjaśnień dokonanych na gruncie antropologii filozoficznej.

Lublin 2016, ss. 312, cena 25 zł
ISBN 978-83-60144-89-3
ISBN 978-83-8061-222-8


zamów


ptta Katarzyna Stępień
Filozoficzne źródła sporu o rozumienie praw dziecka.
Studium z filozofii prawa i praw człowieka


Książka jest próbą przeanalizowania i wyjaśnienia sporu, jaki toczy się współcześnie w polskiej literaturze przedmiotu, o rozumienie praw dziecka i ich ochronę w międzynarodowych dokumentach dotyczących praw człowieka oraz w praktyce społecznej. Rozprawa należy, jak zaznaczono w tytule, do dziedziny filozofii prawa, a więc przyjmuje filozoficzny punkt widzenia na toczący się spór. Dotyczy on zwłaszcza takich problemów, jak: podmiot i przedmiot praw dziecka, specyfika dóbr należnych dziecku z tytułu tych praw jako praw człowieka, specyfika samego dziecka jako bytu zależnego i środowisk, w jakich przebywa dziecko (rodzina, szkoła), a w których dokonuje się realizacja jego uprawnień. Ukazanie antropologicznych podstaw praw dziecka pozwala wskazać na źródła zróżnicowanych interpretacji tychże praw oraz sformułować propozycje dróg prowadzących do rozwiązania tytułowego sporu.

Lublin 2016, s. 379, cena 28 zł
ISBN 978-83-60144-88-6
ISBN 978-83-8061-162-7

zamów


ptta Arkadiusz Gudaniec
U podstaw jedności bytowej człowieka. Studium z metafizyki osoby


Pierwsza część pracy obejmuje analizę stanowisk antropologicznych ujętych w dwa paradygmaty rozumienia człowieka i jego jedności, tj. paradygmat angeliczny (człowiek jako duch przeciwstawny naturze) i naturalistyczny (człowiek jako istota czysto przyrodnicza). Rozwiązania przedstawione w ramach tych paradygmatów nie są w stanie wyjaśnić w sposób nieredukcyjny koniecznego związku absolutyzowanej zasady jedności (ducha lub natury) z drugą, przeciwstawną stroną bycia człowiekiem. Propozycja wyjaśnienia problemu jedności bytowej człowieka, której poświęcona jest druga część pracy, oparta jest na analizach tekstów wybitnych przedstawicieli Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, K. Wojtyły i M. A. Krąpca. Zasadą wyjaśniającą jedność, tożsamość, jedyność i niepowtarzalność bytu ludzkiego, jest istnienie osobowe (esse personale). Wszystkie poszczególne „części” i wyodrębnione elementy człowieka uczestniczą w jednym istnieniu – istnieniu osobowym, które tłumaczy zarówno transcendencję człowieka, jak i jego głęboką duchowo-cielesną jedność.

Lublin 2016, s. 520, cena 35 zł (detal),
ISBN 978-83-60144-87-9
ISBN 978-83-8061-161-0

zamów


ptta Paweł Gondek
Projekt autonomicznej filozofii realistycznej. Mieczysława A. Krąpca i Stanisława Kamińskiego teoria bytu


Rozprawa podejmuje zagadnienia dotyczące metodologii metafizyki realistycznej. Jest to refleksja z zakresu metametafizyki, w której Autor odwołuje się do teorii bytu Mieczysława A. Krąpca i Stanisława Kamińskiego. Na bazie tych osiągnięć wykazuje metodologicznie kluczową rolę ogólno-egzystencjalnego aspektu badań metafizycznych oraz wynikających z niego swoistych metod poznawczych. Podkreśla także konieczność autonomicznego uprawiania filozofii, bez odwołań do wyników nauk szczegółowych czy uwarunkowań religijnych, dzięki któremu metafizyka zachowuje wciąż otwarte pespektywy badawcze. Oparty na takich warunkach projekt metafizyki realistycznej stanowi na gruncie współczesnej filozofii propozycję maksymalistycznego sposobu wyjaśniania rzeczywistości, w ramach którego powstaje spójny i całościowy system filozoficzny.

Lublin 2015, ss. 316, cena 28 zł
ISBN 978-83-60144-81-7
ISBN978-83-8061-055-2

zamów


ptta Zbigniew Pańpuch
Spór o cielesność. Analiza ujęć wybranych problemów u tomistów egzystencjalnych oraz propozycja wprowadzenia do antropologii filozoficznej rozróżnienia między ciałem a organizmem


W książce przeanalizowano sposoby rozumienia cielesności człowieka obecne u autorów (głównie) nurtu filozofii realistycznej i zaproponowano wprowadzenie do filozofii człowieka (antropologii filozoficznej) kategorii organizmu, obecnej w filozofii niemal od samych jej od początków. Nowością jest próba umiejscowienia organizmu w strukturze bytowej człowieka. Organizm jest rozumiany jako specyficzna całość, ale stanowiąca charakterystyczny dla człowieka układ przypadłości, zapodmiotowany w całości wyższego rzędu – w ludzkiej substancji – osobie. Sama zaś substancja w tradycyjnym rozumieniu jest kompozycją formy (duszy) i ciała (organizowanej przez formę materii). Takie rozumienie cielesności człowieka skłoniło autora do ponownego przemyślenia początków życia człowieka (oraz możliwych rozumień grzechu pierworodnego), śmierci (oraz związanego z nią zmartwychwstania), jak również bardziej szczegółowych problemów związanych z cielesnością, jak transplantacje organów. W zakończeniu Autor zarysowuje możliwość spojrzenia z tej perspektywy również na zagadnienie ludzkiej płciowości.

Lublin 2015, ss. 370, cena 28 zł
ISBN 978-83-60144-82-4
ISBN978-83-8061-062-0

zamów


ptta Sztuka i realizm
Księga pamiątkowa z okazji Jubileuszu urodzin
i pracy naukowej na KUL
Profesora Henryka Kieresia

Księga pamiątkowa jest wyjątkowym dziełem. Z jednej strony jest wyrazem hołdu i uznania dla prof. Henryka Kieresia za jego wieloletnią pracę na rzecz filozofii sztuki, teorii poznania i szeroko pojętej kultury oraz humanistyki. Z drugiej zaś gromadzi ludzi, którzy w swojej działalności naukowo-badawczej prezentują podobne podejście w uprawianiu filozofii, które charakteryzuje się realizmem poznawczym. Księga zawiera 65 artykułów przygotowanych przez filozofów zarówno z polskich, jak i z zagranicznych ośrodków naukowych – 27 tekstów (m.in. z Kanady, Francji, Filipin, USA, Hiszpanii, Niemiec, Australii). Teksty zostały uszeregowane w pięć działów tematycznych: kultura i sztuka, metafizyka i antropologia, etyka i polityka, religia i filozofia, oraz nauka i logika. Księgę zamykają wywiady z Jubilatem oraz biogramy Autorów.

red. nauk. ks. T. Duma, A. Maryniarczyk, P. Sulenta
Lublin 2014, ss. 1007, 24,7-17,5 cm, cena 65,00 zł
ISBN 978-83-60144-67-1

zamów


ptta Filozofia o religii
Prace dedykowane Siostrze Profesor
Zofii Józefie Zdybickiej

Praca ta stanowi księgę jubileuszową ofiarowaną s. prof. Z. J. Zdybickiej - z okazji 50-lecia pracy naukowo-dydaktycznej - przez Jej współpracowników, przyjaciół i wdzięcznych uczniów. Księgę otwiera słowo dziekana Wydziału Filozofii KUL, naukowa biografia Jubilatki, bibliografia jej prac poświęconych filozofii religii oraz bibliografia przedmiotowa. Kolejną część książki stanowią artykuły i przekłady autorstwa m.in. kard. Z. Grocholewskiego, kard. M. Jaworskiego, abp. J. Życińskiego, ks. S. Janeczka, E. Morawca, H. Kieresia, A. Maryniarczyka, P. Jaroszyńskiego, K. Wroczyńskiego, K. Krajewskiego dotyczące intuicji intelektualnej, relacji, finalizmu i ewolucji, pracy religijnej, relacji między wiarą i rozumem, metafizyki i ontologii, sztuki religijnej i religijności sztuki, struktury bytu, roli religii w ludzkim wychowaniu, prawa naturalnego.

red. W. Dłubacz, Lublin 2009, ss. 379, 50,40 zł
ISBN 978-83-60144-31-2

zamów


ptta
Niestrudzony Sługa Prawdy
Album pamiątkowy pt. Niestrudzony sługa prawdy został poświęcony osobie Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpca z okazji Jubileuszu 85-lecia urodzin. Album przybliża Czytelnikom postać wielkiego Polaka, niestrudzonego sługi prawdy, patrioty zatroskanego o losy ojczyzny i polskiej kultury, oraz owoce jego działań. Zawiera opowieść słowami Jubilata o latach dzieciństwa, korzeniach i tradycji, powołaniu do kapłaństwa, służbie Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu, w czasach największych zagrożeń przez ideologię marksistowską i rządy komunistyczne PRL. W albumie znalazły się wypowiedzi Ojca Krąpca na temat spotkania z ks. Karolem Wojtyłą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, później Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Duża część albumu dotyczy pasji życia Ojca Profesora – filozofii. W albumie także o lubelskiej szkole filozofii realistycznej oraz o monumentalnym dziele Powszechnej encyklopedii filozofii, których twórcą i inicjatorem jest Ojciec Profesor. Całość albumu została zilustrowana zdjęciami i wypowiedziami współpracowników, uczniów i przyjaciół Jubilata (m.in. S. Sawickiego, Z. Włodek , ks. kard. M. Jaworskiego, ks. bp. S. Wielgusa, ks. bp. B. Dembowskiego, s. Z. J. Zdybickiej, o. E. Morawca, S. Kiczuka, P. Jaroszyńskiego, ks. A. Maryniarczyka), które ukazują postać wielkiego rektora KUL, wybitnego filozofa XX wieku, wspaniałego profesora i wychowawcy wielu pokoleń, kapłana wiernego Ewangelii, a także niezłomnego obrońcy prawdy i człowieka.

red. Z. J. Zdybicka, A. Maryniarczyk, M. Nawracała-Urban
Lublin 2011, ss. 200, 33,7-22,8 cm, cena 52,00 zł
ISBN 978-83-60144-49-7
zamów


ptta
Vittorio Possenti
Trzecie żeglowanie
Filozofia bytu a przyszłość metafizyki

tłum. Anna Fligel-Piotrowska,
Jarosław Merecki SDS
Książka stanowi kolejną pracę prof. Possentiego przełożoną na język polski. Autor jest profesorem na Uniwersytecie w Wenecji, gdzie wykłada filozofię polityki i prowadzi Międzywydziałowe Centrum Badań nad Prawami Człowieka (CIRDU). Szczególną uwagę poświęca metafizyce, filozofii polityki i etyce. W książce Trzecie żeglowanie Autor w nawiązaniu do platońskiej metafory "pierwszego i drugiego żeglowania" zajmuje się zwrotnym momentem w dziejach filozofii, którym jest realistyczna koncepcja bytu.

Lublin 2006, s. 147, 15,75 zł
ISBN 83-60144-01-X
Format 20,8-14,5 cm
zamów


ptta
Marie - Dominique Philippe
Pielgrzymowanie filozoficzne. List do przyjaciela
tłum. Krzysztof Kaczmarczyk

Książka to rodzaj wprowadzenia do filozofii, zachęty do wspólnego pielgrzymowania. Celem filozofii rozumianej jako umiłowanie mądrości jest poznanie człowieka we wszystkich jego wymiarach: naturalnym i nadprzyrodzonym, cielesnym i duchowym, indywidualnym i społecznym. Wiedza o człowieku uzupełniona jest przez rozważania nad światem natury, a wszystko to prowadzi do odkrycia przyczyny ostatecznej. Autorem tej zachęty do mądrościowego namysłu jest Marie-Dominique Philippe - dominikanin, profesor Uniwersytetu Katolickiego we Fryburgu Szwajcarskim i Wolnym Uniwersytecie Nauk o Człowieku w Paryżu, założyciel Wspólnoty kontemplacyjno-apostolskiej św. Jana.

Lublin 2003, s. 273, 19 zł (detal) Nakład wyczerpany
ISBN 83-918800-2-8
20,8-14,5 cm

Wprowadzenie     Nota o autorze     O tłumaczu
zamów


ptta
Vittorio Possenti
Filozofia po nihilizmie
tłum. Jarosław Merecki SDS

Książka jest refleksją nad skutkami nihilizmu, który skaził wszystkie dziedziny ludzkiego życia: poznanie, postępowanie, wytwarzanie oraz religię. W dziedzinie poznania spowodował odrzucenie intuicji, która jest niezbędna do poznania świata realnego. W dziedzinie postępowania doprowadził do banalizacji zła i promocji przemocy. Obalił przekonania o nieśmiertelności człowieka i rozpowszechnił rozumienie śmierci jao faktu czysto biologicznego i ostatecznego kresu człowieka.

Lublin 2003, s. 107, 14,70 zł (detal)
ISBN 83-918800-0-1
format 20,8-14,5 cm
zamów


ptta
Andrzej Maryniarczyk SDB
Tomizm - dla-czego?

Książka to drugie wydanie przystępnie napisanego ABC filozofii tomistycznej, którego autor podkreśla aktualność i rolę realistycznego stylu filozofowania dla filozofii kultury, wykazując błędność współczesnych interpretacji, a szczególnie postaw banalizacji czy dogmatyzacji tomizmu. Realistyczny rys myśli Tomasza, jej maksymalizm i mądrościowy wymiar akcentuje w przedmowie Mieczysław A. Krąpiec.

Lublin 2001, s. 101, wyd. II, 12,60 zł (detal)
ISBN 83-914431-3-2
20,8-14,5 cm

Fragmenty książki (Rozdział 11: Rola tomizmu we współczesnej filozofii i kulturze)
zamów


ptta
Wierność rzeczywistości
Księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 50-lecia pracy naukowej na KUL o. prof. M. A. Krąpca OP

Wierność rzeczywistości to księga pamiatkowa poświęcona o. prof. Mieczysławowi A. Krąpcowi w 50 rocznicę jego pracy naukowej w KUL. Zawiera teksty z dziedziny antropologii filozoficznej, metafizyki, etyki, filozofii kultury, filozofii polityki, historii filozofii. W książce zamieszczono także list Ojca Św. Jana Pawła II, list Przewodniczącego PAN, biogram M. A. Krąpca, bibliografię jego prac i zdjęcia, ilustrujące główne obszary jego aktywności.

red. Z. J. Zdybicka USJK, A. Maryniarczyk SDB, P. Jaroszyński i in.
Lublin 2001, s. 872, 43,05 zł (detal)
ISBN 83-909705-9-7
format 25-17,5 cm

Spis treści
zamów


ptta
Vittorio Possenti
Nihilizm teoretyczny i "śmierć metafizyki"
tłum. Jarosław Merecki SDS

Vittorio Possenti, profesor filozofii moralnej na Uniwersytecie w Wenecji, poszukuje punktów stycznych między klasycznym (realistycznym) wyjaśnianiem świata i człowieka, a współczesna kulturą i myślą filozoficzną, która odrzuciwszy metafizyczne rozumienie rzeczywistości popada w głębokie kryzysy intelektualno-moralne. Zasadniczą postać takiego kryzysu zwykliśmy określać mianem nihilizmu. Znaczenia i konteksty tego właśnie zjawiska są przedmiotek książki Possentiego.

Lublin 1998, s. 175, 12,60 zł (detal)
ISBN 83-909705-0-3
format 20,6-14,8 cm

Fragmenty książki (Rozdział 7: Konsekwencje nihilizmu)
zamów




« powrót

Copyright © 2024 ptta.pl :: Wykonanie: Tomasz Żmuda